Approx Time | Court 1 | Winner/s |
8:00pm |
Mens Singles Semi-Final Steve Tilbury (-2) vs Lloyd Edwards (-4) Games to start at (0), (-2) |
Steve Tilbury (Braintree Nomads) 21-12, 21-14 |
8:30pm |
Ladies Doubles Plate Final Heidi Lawrence/Anneli Monkhouse (-6) vs Sophie Bardrick/Vanessa Tarrant (-10) Games to start at (0), (-4) (Played on 14th April) |
Sophie Bardrick/Vanessa Tarrant (Coggeshall) 21-16, 18-21, 21-20 |
9.00pm |
Senior Veterans Mens Doubles Final Ian Marsden/David Pipe (+2) vs Ross Ranson/Melvin Hutton (-8) Games to start at (+2), (-8) |
Ross Ranson/Melvin Hutton (LBC) 21-10, 12-21, 21-17 |
Court 2 |
Winner/s |
|
8:00pm |
Veteran Mixed Doubles Final Jane Holland/Melvin Hutton (0) vs Sophie Bardrick/Ross Ranson (-10) Games to start at (0), (-10) |
Sophie Bardrick/Ross Ranson (Coggeshall/LBC) 17-21, 21-11, 21-15 |
8:30pm |
Senior Veteran Mixed Doubles Final Jane Holland/Paul Butcher (0) vs Kim Hart/Melvin Hutton (-6) Games to start at (0), (-6) |
Jane Holland/Paul Butcher (LBC) 21-20, 21-17 |
9:00pm |
Mens Doubles Plate Final Paul Butcher/Melvin Hutton (0) vs James Curtis/Mohan Simkhada (-2) Games to start at (0), (-2) |
Paul Butcher/Melvin Hutton (LBC) 21-20, 21-19 |
Approx Time | Court 1 | Winner/s |
8:00pm |
MensDoubles Semi-Final Lloyd Edwards/Tyler Peacock (-4) vs Richard Sambridge/Alan Gibbens (-4) Games to start at scratch |
Richard Sambridge/Alan Gibbens (Bishops Stortford) 18-21, 21-16, 21-18 |
8:30pm |
Mens Singles Semi-Final Wayne Bamforth (-4) vs Richard Stybar (-2) Games to start at (-2), (0) |
Richard Stybar (Bishops Stortford) 17-21, 21-16, 21-18 |
9:00pm |
Veteran Ladies Doubles Final Sophie Bardrick/Jo Wilsher (-10) vs Louise Murphy/Jane Holland (0) Games to start at (-10), (0) |
Sophie Bardrick/Jo Wilsher (Coggeshall) 21-11, 21-13 |
9:30pm |
Veterans Mens Doubles Final Nigel Fitch/Wayne Bamforth (-4) vs Paul leech/Jim Roberts (-2) Games to start at (0), (-2) |
Nigel Fitch/Wayne Bamforth (Haverhill) 21-15, 21-17 |
Court 2 | Winner/s | |
8:00pm |
Mens Singles Plate Final Paul Leech (-2) vs Sean Havis (0) Games to start at (-2), (0) |
Paul Leech (Bishops Stortford) 21-17, 21-8 |
8:30pm |
Mixed Doubles Plate Final Gina Smith/Steve Tilbury (0) vs Sophie Bardrick/Dale Martin (-8) Games to start at (0), (-8) |
Gina Smith/Steve Tilbury (Braintree Nomads) 21-3, 21-18 |
9:30pm |
Mens Doubles Semi- Final Sean Ogley/Tim Woods (-8) vs Clayton Hayman/Ross Ranson (-12) Games to start at (0), (-4) |
Sean Ogley/Tim Woods (Bishops Stortford) 21-17, 21-20 |
10.00pm |
Mixed Doubles Semi-Final Lindsey Bishop/Ross Ranson (-10) vs Emily Hayman/Clayton Hayman (-8) Games to start at (-2), (0) |
Emily Hayman/Clayton Hayman Sandon) 21-18, 21-15 |